Růst cen energií ovlivněný pandemií a později válkou na Ukrajině negativně zastihl odběratele, dodavatele. ale i provozovatelů soustav a sítí. I když odborníci začátkem letošního roku očekávali ustálení situace, aktuální prognózy nenaznačují výrazný pokles cen ani do konce roku 2024, uvedl Úřad pro regulaci síťových odvětví (ÚRSO) v reakci na nejčastější dotazy odběratelů.
„Memorandum mezi největším výrobcem elektřiny v ČR a státními institucemi předpokládá zastropování rozhodující složky ceny za dodávku elektřiny pro domácnosti na roky 2023 a 2024, ale ostatní položky vstupující do koncové ceny elektřiny pro domácnosti vycházejí ze současného aktuálního stavu na velkoobchodním trhu,“ uvedl ÚRSO. V případě plynu by podle regulátora mohlo být systémovým řešením spojení tématu strategických zásob s poskytováním plynu nejohroženějším skupinám. U elektřiny v letošním roce tvoří u domácností tržní cena 47 % z koncové ceny, u plynu je to až 56 %.
Podnikatelé mohou podle úřadu očekávat nárůst nákladů za energie (v případě integrovaného odběru elektřiny i plynu) oproti loňskému roku io více než 60 %. Společnosti, které splňují podmínky zařazení mezi cenově regulovaných odběratelů a mají ze zákona určeny maximálně regulované ceny dodávky elektřiny nebo plynu, mohou očekávat vyšší nárůst nákladů za energie než domácnosti. „V tomto případě vychází cenový index výlučně z tržního vývoje a zmíněné memorandum ho nepokryje,“ uvedl ÚRSO.

Ostatní podnikatelské subjekty mimo regulovaný segment trhu s elektřinou a trhu s plynem nesou nepříznivou současnou situaci na trhu v plném rozsahu a platby za dodávku energií jim vzrostly i několikanásobně. Nejhůře jsou na tom podnikatelé, kteří nestihli uzavřít smlouvu s fixní cenou do konce loňského roku nebo jim aktuální smlouva končí v tomto období. Vzhledem k nízké likviditě na velkoobchodním trhu jim dodavatel dokáže zajišťovat nákup komodity prakticky jen na spotovém trhu, čehož důsledkem je, že jsou vystaveni nejextrémnějším cenám, které se navíc v průběhu času velmi dynamicky mění.